Palautetaan luottamus Kokoomukseen ja tehdään uusi suunta Suomelle

Olen ehdolla Kokoomuksen puheenjohtajaksi. Kokoomuksen täytyy olla liike, johon suomalaiset luottavat. Vahvempi Kokoomus on Suomen etu.

Suomi tarvitsee edelläkävijöitä. Kokoomuksen on ymmärrettävä maailman nopeaa muutosta ja kerrottava uskottava suunnitelma parempaan tulevaisuuteen.

Tahdon käydä laajan keskustelun kokoomuslaisten kanssa. Kuten kaksi edellistä vuotta, aion kampanjankin aikana hoitaa ministerin tehtäväni täydellä tarmolla. Lisäksi tahdon olla tavattavissa ja kuunnella kokoomuslaisia ja suomalaisia. Hoidetaan matka puoluekokoukseen avoimesti ja reilusti!

Tervetuloa mukaan!
Petteri Orpo

"Paras tapa ennustaa tulevaisuutta on lähteä tekemään sitä rohkeasti. Palautetaan luottamus Kokoomukseen liikkeenä, joka ymmärtää ihmisten arkea ja maailman muutosta. Liikkeenä, jolla on uskottava suunnitelma tulevaisuudelle ja kyky hoitaa yhteisiä asioita."

Havaintoja Suomesta, muutoksesta ja politiikasta

Politiikka ratkaisee entistä vähemmän ongelmia yhteiskunnassamme. Teknologia, markkinat, ihmisten valinnat, toiset valtiot, tiede, kulttuuri ja monet muut tekijät vaikuttavat politiikan ohella kehitykseen. Vaikka politiikan vaikutusmahdollisuudet ovat kaventuneet, tarvitsemme yhä yhteisen suunnan.

Muutos on kiihtyvää. Kirjoitin muutamia havaintojani Suomesta, muutoksesta ja politiikasta. Koko tekstin voit lukea täältä. Tässä alla muutamia poimintoja.

Pyrkimys menneeseen on pahin vihollisemme

Muutoksen vauhti on luja, riippumatta siitä, haluammeko muutosta tai emme. Työ muuttuu ja teknologia kehittyy. Globalisaatio luo edetessään uutta kilpailua. Kaupungistuminen jatkuu. Ilmastouhkan torjumiseksi meidän on ratkaistava joukko ympäristöongelmia. Digitalisaatio avaa isoja mahdollisuuksia.

Emme vielä tiedä, mitä kaikkea esineiden internet, tekoäly tai robotisaatio tuovat mukanaan. On selvää, että vanha järkkyy ja muuttuu. Suomi on noussut kehityksen kärkeen kovalla työllä ja satsaamalla osaamiseen. Kärjessä pysyminen edellyttää muutoksen kääntämistä mahdollisuuksiksi. Paikallaan pysymällä muutos muuttuu uhaksi.

Uhkista mahdollisuuksia

Elämme monella tavalla vaaran vuosia. Tuttu ja turvallinen on muuttumassa epävarmaksi ja pelottavaksi. Uhkakuvat voidaan kääntää myös mahdollisuuksiksi.

  1. Keskiluokkaa uhkaa kutistuminen. Ilman vahvaa keskiluokkaa ei ole hyvinvointiyhteiskuntaa. Keskiluokka on löydettävä uudelleen.
  2. Taloutemme rasittaa ympäristöä liikaa. Talouskasvulle ja luonnonvarojen kuluttamiselle tarvitaan tasapaino.
  3. Uhkaamme pudota teknologiakehityksen vauhdista. Meidän pitää tarttua ja tarrautua muutokseen ja etsiä keinot hyötyä siitä.
  4. Poliittisen järjestelmän kriisi sekä uudet turvallisuusuhat heijastuvat avoimeen yhteiskuntaamme. Demokratiaa kehittämällä voidaan osallistaa yhä useampi mukaan päätöksentekoon.

Kokoomuksen on oltava rohkea. Pyrkimys säilyttää vanha ei ole teko vaan itsepetos. Meidän pitää olla rohkeita, valmiita luottamaan itseemme ja osaamisemme. Ottaa opiksi virheistä. Ja hypätä rohkeasti mukaan muutokseen.

Tulevaisuuden rakentamisen perustana on oikea kuva nykytilasta ja kirkas visio tulevasta. Kokoomuksen aikaa ja muutosta kestävien arvojen päälle voidaan päätöksenteko yhä perustaa. Kansanliikkeemme tarvitsee kuitenkin selkeän näkemyksen tulevasta.

Kokoomuksessa ei anneta ratkaisuja ylhäältä alas vaan rakennetaan uutta yhdessä. Haluan kokoomuslaisten osaamisen käyttöön. Jäsenet ovat Kokoomuksen suurin potentiaali. Eri elämänvaiheissa elävien erilaisten jäsentemme arjen asiantuntemuksen täytyy näkyä myös yhteiskunnallisessa toiminnassamme. Emme saa tehdä päätöksiä norsunluutornissa. Meidän pitää tietää, miten päätökset vaikuttavat jokapäiväiseen elämään.

Kestävät ratkaisut syntyvät yhteisen työn tuloksena. Puheenjohtaja näyttää suuntaa, yhdessä tehdystä aate- ja ohjelmatyöstä kumpuaa sisältö tekemiseemme. Tarvitsemme vilkasta keskustelua. Perusteluja.

Minun Kokoomustani johdetaan. Asetamme tavoitteita. Kokoamme tiimejä. Innostamme ja innostumme. Hallitsemme niin isoja kokonaisuuksia kuin yksityiskohtia. Siedämme kritiikkiä ja otamme nöyrästi oppia. Hoidamme asioita maltilla, mutta määrätietoisesti.

Lähdethän mukaan tekemään tulevaisuuden Suomea ja Kokoomusta!

Mukana ollaan!

Kokoomuslaiset ympäri Suomen tukevat Petteriä puheenjohtajaksi. Liity sinäkin tukijoiden joukkoon ja pääset tekemään vahvempaa, rohkeaa Kokoomusta.

Katso lista tukijoista

Tervetuloa mukaan kampanjaan!

Lämmin kiitos osallistumisestasi Petteri Orpon kampanjaan

Kaiken kaikkiaan on hienoa, että olet mukana. Tehdään tästä yhdessä iloinen, reilu ja hyvähenkinen kampanja. Vielä kerran tervetuloa!

Lomakkeessa on virhe

Varmista, että olet täyttänyt lomakkeen pakolliset kentät.

Nimeni saa julkaista

Miksi Petteri?

Ole yhteydessä

Petterin kampanjassa on mukana ihmisiä koko Suomen alueelta. Kampanjaan liittyvissä asioissa voitolla yhteydessä Kampanjan vetäjään, sihteeriin, tai oman alueesi piirivastaavaan.

Kampanjapäällikkö:
Anne-Mari Virolainen
050 512 1941
anne-mari.virolainen@orpo.fi

Kampanjan vetäjä:
Heikki Autto
050 512 3874
heikki.autto@orpo.fi

Kampanjasihteeri:
Daniel Lahti
044 776 0773
daniel.lahti@orpo.fi

Helsinki:
Pia Hytönen, 040-7765911, piahytonen@hotmail.com

Uusimaa:
Sanna Lauslahti, 050-5122380, sanna.lauslahti@eduskunta.fi
Tapani Mäkinen, 050-5122603, tapani.makinen@vantaa.fi

Varsinais-Suomi:
Saara-Sofia Sirén, 050-5132051, saara-sofia.siren@eduskunta.fi

Satakunta:
Jaana Laitinen-Pesola, 040-5951772, jaana.laitinen-pesola@eduskunta.fi
Timo Tarvainen, 0400-500121, timo.tarvainen@porinkokoomus.fi

Keski-Suomi:
Mikael Palola, 050 512 0891, mikael.palola@mikaelpalola.fi

Häme:
Sari Rautio, 040-522 0933, sari.rautio@hameenlinna.fi
Kalle Jokinen, 050-5120128, kalle.jokinen@eduskunta.fi

Pohjanmaa:
Janne Sankelo, 050-5120519, janne.sankelo@vapo.fi

Pirkanmaa:
Jari Andersson, 050-338 1609, jari.andersson@sastamala.fi

Pohjois-Pohjanmaa:
Esko Kurvinen, 050-5120147, esko.kurvinen@monisto.fi

Kainuu:
Hannu Juntunen, 0400-818144, hannu.juntunen@hotmail.com

Kaakkois-Suomi:
Pekka Selenius, 0500-150994, pekka.selenius@surffi.fi
Jukka Kopra, 0400-515066, jukka.kopra@eduskunta.fi
Pasi Helander, 0400-800967, pasi.helander@hotmail.com

Savo-Karjala:
Sari Raassina, 050-5232808, sari.raassina@eduskunta.fi
Pekka Leskinen, 044-310325, pekka.k.leskinen@gmail.com
Pasi Hartikainen, 050-5720429, phhartikainen@hotmail.com

Lappi:
Heikki Autto, 050-5123874, heikki.autto@rovaniemi.fi